ПРОГРАМИ ДЕЦЕМБАР 2023. ОПИС
Петак, 1. децембар 2023. године, 11 часова
У петак, 1. децембра 2023. године, у 11 часова, биће одржан четврти овогодишњи семинар у оквиру програма редовног стручног усавршавања у библиотечко-информационој делатности. Реч је о програму „Библиотечка статистика и њено вођење у складу са законском регулативом и међународним ISO стандардима за библиотечку статистику – База „Мрежа библиотека Србије” (МБС): извештавање на националном нивоу“, акредитованом од стране Народне библиотеке Србије, а чији су аутор Марина Митрић, библиотекар саветник у Народној библиотеци Србије, и Наташа Антонијевић, библиотекар саветник у краљевачкој библиотеци.
Циљ овог програма је да библиотекари добију подробне смернице за вођење статистике у библиотечко-информационој делатности, те да се обуче за рад у новој платформи за вођење статистике у оквиру базе „Мрежа библиотека Србије”. О важности овог семинара најбоље говори чињеница да су статистички показатељи полазна основа за сваку врсту анализе постигнутих резултата, као и за даље планирање развоја делатности библиотеке. Значајни су у интерним оквирима, унутар наших установа, али такође могу бити добар основ и аргументација којом лобирамо за библиотеке код наших оснивача и финансијера.
Уторак, 5. децембар 2023. године, 16.30 часова
У уторак, 5. децембра 2023. године, у 16.30 часова, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” Краљево биће приређено представљање књиге „Чуваркућа” аутора Власте Ценића, писца за децу чија је поезија обојена мотивима из српске народне традиције и обилује песмама на завичајном призренско-тимочком дијалекту. Песмама из збирке „Чуваркућа”, које су сврстане у четири тематске целине („Песме кућанице”, „Гардероба прохујалог доба”, „Све, све, али занат” и „Дубоки корени који мене чувају”), аутор младе читаоце упознаје са културом, обичајима и традицијом народа којем припадају. Поред Власте Ценића, у програму учествују и деца из ОШ „Доситеј Обрадовић” из Ратине под менторством учитељице Гордане Благојевић, као и Ђорђе Павловић, ученик Музичке школе „Стеван Мокрањац”.
Четвртак, 7. децембар 2023. године, 18 часова
У четвртак, 7. децембра 2023. године, у 18 часова, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” биће приређено представљање монографије „Ибар, Надибар, Подибар, Гокчаница” коју је приредио Борисав Челиковић. Реч је коиздавачком подухвату Службеног гласника и Српске академије науке и уметности. Овом књигом сабране су студије које се односе на географска подручја истакнута насловом. Студије доносе резултате антропогеографских проучавања ових територијалних области и, у прилогу, две карте: антропогеографску карту Ибра и карту Подибра и Гокчанице. У монографији су заступљене студије Радомира М. Илића, Драгољуба Корићанца, Радослава Љ. Павловића, М. Арсића, Косовке Ристић, Милорада Милошевића Бревинца, Лепосаве Жунић и Мирка Барјактаровића.
У програму учествују Борисав Челиковић и Миливоје Пајовић.
Петак, 8. децембар 2023. године, 19 часова
У петак, 8. децембра 2023. године, у 19 часова, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” Краљево биће приређена пројекција документарног филма „На даљину” редитеља Слободана Симојловића. Реч је о краткометражном документарцу који је временски лоциран у доба пандемије коронавируса, а тематизује околности одржавања наставе на даљину, односно у онлајн форми. Овај филм приказан је на Међународним филмским фестивалима у Москви, Санкт Петербургу, Бечу, Грозном.
Уторак, 12. децембар 2023. године, 19 часова
У уторак, 12. децембра 2023. године, 19 часова, у Народној библиотеци „Стефан Првовечани” Краљево биће приређен програм свечаног обележавања двадесетогодишњице оснивања Филолошке гимназије у Краљеву под називом „Нама речи нису стране”.
Гимназија Краљево је међу малобројним гимназијама у Србији која у континуитету већ 20 година уписује специјализовано одељење за обдарене ученике. Тим поводом млади филолози представиће своја знања из више страних језика као и из матерњег, српског, на одабраним примерима књижевне уметности.
У програму учествују мр Весна Сеничић, мр Јелена Новитовић и ученици Гимназије.
Четвртак, 14. децембар 2023. године, 11 часова
У четвртак, 14. децембра 2023. године, у 11 часова у Свечаној сали Градске управе биће приређена свечаност поводом Дана библиотекара Србије, који се традиционално обележава на овај дан. У оквиру програма биће резимирана одлазећа пословна година, те додељена признања најактивнијим корисницима Библиотеке и најбољем школском библиотекару на подручју Рашког округа.
Четвртак, 14. децембар 2023. године, 11.45 часова
У четвртак, 14. децембра 2023. године, у 11.45 часова, у Свечаној сали Градске управе биће уприличено свечано отварање XX Конференције Библиотекарског друштва Србије на тему „Библиотечки простори у физичком и виртуелном окружењу”. Домаћини овогодишње Конференције су Народна библиотека „Стефан Првовенчани” Краљево и Народна библиотека „Др Душан Радић” из Врњачке Бање.
Петак, 22. децембар 2023. године, у 18 часова
У петак, 22. децембра 2023. године, у 18 часова, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” Краљево, под називом „Повеља – адреса добре поезије”, биће уприличено представљање „Повељиних” аутора и песничких књига објављених у 2023. години.
Дуги низ година Издавачка делатност НБ „Стефан Првовенчани” – „Повеља” један је од најзначајнијих домаћих издавача песничких књига. Посебан углед, у том смислу, уживају Библиотеке „Поезија, данас” и „После Вавилона”, резервисана за домаћу и поезију у преводу. Крајем сваке године Библиотека приређује промотивни програм на којем учествују неки од аутора чије су књиге током године објављене у „Повељи”. Овом приликом краљевачкој
књижевној публици биће представљени песници Драгослав Дедовић, Милан Вучићевић и Владимир Мартиновски.
Уторак, 26. децембар 2023. године, у 18 часова
У уторак, 26. децембра 2023. године, у 18 часова, у краљевачкој библиотеци, под називом „Чуда детињства међу корицама”, биће приређено представљање додатка „Види чуда”, поводом 50. јубиларног броја.
Од 2006. године, основној свесци књижевног магазина „Повеља” придружена су и два додатка од којих се један зове „Види чуда”. Реч је о књижевном сепарату намењеном аутобиографским текстовима који тематизују детињство и одрастање, а кроз мотиве седам чуда, из перспективе деце. Текстови се за овај додатак пишу по позиву, а међу онима који су за „Види чуда” писали о свом детињству читава је плејада аутора књижевности за децу, као и оних који нису аутори из ове књижевне области. О чудима свога детињства и одрастања писали су Раша Попов, Добрица Ерић, Љубивоје Ршумовић, Владимир Андрић, Светлана Велмар-Јанковић, Давид Албахари и многи други. Од оснивања овог додатка до данас објављено је 50 бројева, а ауторка текста за педесети број је књижевница Гордана Тимотијевић, дугогодишња уредница у „Повељи” и идејни творац овог додатка.