Вести

У НБ „Стефан Првовенчани” уприличено је отварање изложбе „Архитектонско наслеђе Михајла Митровића”, чији су аутори Снежана Марјановић и Катарина Недимовић Затежић, из Удружења „Архизона”. Изложба је приређена 2022. године поводом обележавања великог јубилеја – 100 година од рођења овог чувеног архитекте. Аутори су, својим ангажовањем, на један симболичан начин одали признање најпознатијем чачанском архитекти, урбанисти, професору, публицисти, колумнисти, који је за „Политику” писао више од пола века, и председнику Академије архитектуре Србије – Михајлу Митровићу.

Снежана Марјановић и Катарина Недимовић Затежић говориле су о кључним елементима које су издвојиле на паноима изложбе, а који обилују подацима о најзначајнијим градитељским решењима стамбених и других објеката (стамбени блок „Пролеће” у Чачку, „Генекс” кула, стамбени блок у Улици Браће Југовића у Београду, црква Св. Василија Острошког на Новом Београду, Бивете у Врњачкој Бањи итд.), потом биографским подацима који на најбољи начин показују развојни пут овог архитекте-уметника, као и његовој љубави према литератури и путовањима. „Учио је из својих искустава са путовања, користио их као инспирацију и подстицај за стварање. Веровао је у јединство људске цивилизације и употпуњавање разних култура. Прави космополита, Митровић је до своје деведесете године, сваке јесени, посећивао Париз, који је имао посебно инспиративно место на мапи његових путовања.”, истакла је Катарина Недимовић Затежић.

„’Генекс’ кула је, као репрезентативни представник брутализма, 2021. године проглашена за споменик културе Србије”, рекла је Снежана Марјановић, „тим су се признањем потврдиле речи које је интелектуалац и неимар, Михајло Митровић, изговорио давне 1965. године, да је: ’Судбина стваралаца визионара да своја дела одређују димензијама будућих генерација’”.

Снежана Марјановић и Катарина Недимовић Затежић су архитекте, професори Техничке школе у Чачку и оснивачи удружења „Архизона”.

Аутор текста Ивана Хренко

Аутор фотографија Александар Димитријевић