КЊИГА ПРОФ. ЈЕЛЕНЕ НОВАКОВИЋ ПРЕДСТАВЉЕНА У КРАЉЕВАЧКОЈ БИБЛИОТЕЦИ
Књига проф. др Јелене Новаковић Од гротескног реализма до постмодернизма: путеви српског модернитета представљена је јуче у краљевачкој библиотеци. Реч је књизи…
Четири књиге есеја које Карл Уве Кнаусгор (Осло, 1968), вишеструко награђивани норвешки писац, аутор обимног аутобиографског романа у шест томова Моја борба, пише својој најмлађој ћерки представљају неку врсту личне енциклопедије. Насловљени по годишњим добима (У јесен, У зиму, У пролеће, У лето), есеји су израз пишчеве замисли да још нерођеном детету остави неку врсту Опширније о препоруци
Ауторка збирке прича „Седам величанствених и шест других, не сасвим непознатих прича“ је Роксана Јенџејевска – Врубел, пољска књижевница и сценаристкиња. Написала је преко четрдесет књига за децу, за које је добила значајне награде, а неке од њих су уврштене на Листу ризнице Музеја дечјих књига у Пољској и на међународну листу најзначајнијих књига за Опширније о препоруци
Желимир Периш, рођен у Задру 1975. године, до сад је објавио збирку прича „Мученице” (2013), романе „Мима и квадратура круга” (2014) и „Мима и ваше кћери” (2015), збирку песама „Х” (2016), роман „Младенка Костонога” (2020), који је поред награде Тпортала за роман године добио и награду „Кочићево перо”. Сликовницу „Страшка поставља тешка питања“ објавио је Опширније о препоруци
Арто Пасилина један је од најзначајнијих и, без сваке сумње, најпревођенијих финских писаца, који је својим богатим литерарним опусом скренуо пажњу светске јавности на савремено књижевно стваралаштво мале нордијске земље из које је потекао. Роман Година зеца сматра се најзначајнијим делом овог прослављеног финског аутора, превођен је и награђиван широм света, 1994. године је увршћен Опширније о препоруци
О телу ми знамо много више него о души. Нико није у стању да нацрта атлас душе. Ми понекад успевамо да уловимо само њено погранично пространство. Тамо, на тој граници, у мери у којој смо јој се приближили, настају такве вибрације, указују се тако истанчани детаљи о којима је готово немогуће и говорити на нашем Опширније о препоруци
Књига проф. др Јелене Новаковић Од гротескног реализма до постмодернизма: путеви српског модернитета представљена је јуче у краљевачкој библиотеци. Реч је књизи…
У краљевачкој библиотеци уприличено је представљање књиге песама „Отет предео” Живорада Недељковића, једног од најзначајнијих савремених српских песника, који маркантно…
Од 30. маја до 3. јуна 2023. године одржана је 15. Међународна конференција „Квалитативне и квантитативне методе у библиотекама”. Ове…
Народна библиотека „Стефан Првовенчани” Краљево организује „Жички сабор библиотекара 2023” 4, 5. и 6. октобра 2023. године. Тема овогодишњег стручног…
У оквиру низа програма којим је обележена 155. годишњица оснивања Карановачког читалишта, у краљевачкој библиотеци уприличена је монодрама „На Дрини…
Свечаном академијом под називом Од друштва које чита, до читалачких елита у нашој библиотеци обележен значајан јубилеј, 155 година од…
У изложбеном простору, на првом спрату краљевачке библиотеке, представљена је једна од едиција Издавачке делатности НБ „Стефан Првовенчани” – „После…
У изложбеном простору, на другом спрату краљевачке библиотеке, постављена је изложба поводом јубилеја, 130 година од рођења Милоша Црњанског. Ова…
У петак, 26. маја, у Атријуму Народне библиотеке Србије уприличено је представљање зборника стручних и научних радова „Сарадња библиотека са…
У четвртак и петак, 25. и 25. маја, у огранизацији Градске библиотеке Панчево и Филолошког факултета у Београду одржан је…
На Четвртој међународној конференцији библиотекара, архивиста и музеолога „Libraries, Archives and Museums Conference (LAM), Montenegro, 2023”, одржаној 25. и 26.…
Поводом 130 година од рођења Милоша Црњанског, једног од најзначајнијих овдашњих литерарних стваралаца 20. века, у краљевачкој Библиотеци одржано је…