Вести

У раду 16. Међународне конференције квалитативних и квантитативних метода у библиотекама (28. мај – 1. јун, Хања (Крит, Грчка)) учествовали су делегати из 43 земље, међу којима су Азербејџан, Бангладеш, Бразил, Бугарска, Чешка, Финска, Немачка, Индонезија, Италија, Јапан, Мексико, Норвешка, Оман, Шведска, Уганда, Уједињено Краљевство… Представљено је 76 радова, одржана су 4 предавања по позиву и 2 радионице, а своје место је нашло и 5 постер презентација.

Сесијом SCS4, која је била посвећена наслеђу и нематеријалним ресурсима, председавала је колегиница Ана Гвозденовић, чиме је нашој библиотеци указана велика част. Сесију је отворио рад Повељиних уредника Ане Гвозденовић, Иване Хренко и Дејана Алексића посвећен Аџића кући, а потом су своје радове презентовале и колеге из Шпаније, Бугарске и Кине. Елена Лорето Олмедо Пагес и Розарио Aркеро Авилес, са Факултета документационих наука Мадридског универзитета Компултенсе, представили су рад посвећен мерама веће видљивости виртуалних изложби и говорили о начинима на које се библиографско наслеђе може приближити корисницима. Красимира Александова, Јаница Радева и Вања Аврамова, из Националне библиотеке Бугарске (Софија), излагале су о издавачкој политици Библиотеке „Свети Кирил и Методије” и фототипским издањима ове установе. Уместо Кармеле Бонђовани са Паганинијевог конзерваторијума у Ђенови (Италија), чији је рад посвећен музичком културном наслеђу у 21. веку, а која није била у могућности да се представи делегатима, али чији је апстракт објављен у конференцијском материјалу, присутнима се обратила Ванг Сју из Библиотеке Пекиншког медицинског колеџа која је представила апликацију ChatGPT и њено коришћење за генерисање апстраката у домену библиотекарства.

Српско библиотекарство на овој конференцији представиле су и колеге из Библиотеке града Београда и Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”. Јасмина Нинков и Исидора Ињац су презентовале рад о библиотеци без зидова, а Бојан Кундачина, Александра Тртовац и Биљана Косановић потписују рад о развоју библиотечке професије у смеру подршке отвореној науци. У оквиру постер сесије Вера Петровић, Свјетлана Ђелић и Јелена Смаилагић су представиле библиометријску анализу персоналне биографије Дејана Ајдачића.

Била је ово прилика и да се библиотекари из читавог света упознају са богатим културним наслеђем чији се остаци налазе на Криту а који представљају светску културну баштину, па је и посета арехолошком локалитету Кносос била неизоставна.

Аутори текста Ана Гвозденовић и Ивана Хренко