У оквиру програмског серијала „Изазови родитељства” у четвртак, 19. септембра, у Библиотеци је уприличено предавање „Како да учење не буде мучење”, психолога из Краљева Светлане Марковић. Почетак нове школске године је тренутак када се родитељи суочавају са изазовима како мотивисати децу на учење и како успоставити радне навике везане за школске обавезе.
Гошћа је присутне најпре упознала са историјатом проблема образовања и васпитања, дефиницијама учења, мотивације, предочила је предуслове неопходне за школско учење, као и подстицаје, процесе који доводе до развоја мозга. Истакла је да данашњу децу генерације Ω или Z карактеришу: умреженост и живот у виртуелној реалности; друштвене мреже (мобилни телефон) као екстензија сопственог бића; оно што није на интернету, није се ни догодило; лоше радне навике и изражени материјализам; уништавање оригиналности и др. Код најмлађих чланова популације примећују се слабије и краће фокусирање пажње, упитна вештина слушања, структуралне промене у мозгу, 60% деце до 9 година има потешкоће у говору…
Светлана Марковић је затим представила поливагалну теорију као ново разумевање начина на који функционише наш нервни систем. Људи као „социјални сисари’’ не одговарају само на сигнале претње, већ и на сигнале сигурности из спољашњег света. Да би процес учења био успешан, неопходно је да родитељ доведе дете и себе у простор где се обоје осећају безбедно и сигирно. Потом се може направити лични мотивациони модел где је гошћа представила низ техника за откривање покретачке снаге код деце и превазилажење проблема.
Светлана Марковић, предавач, била је стручни сарадник – психолог у Основној школи „Бранко Радичевић” у Вранешима, у општини Врњачка Бања, пуних 18 година. Овог лета основала је центар Sanus Emovere и започела приватну праксу, где се бави индивидуалним радом са децом, адолесценитма и одраслима.
Текст: Катарина Јаблановић
Фотографије: Александар Димитријевић