Вести

У уторак, 24. септембра, одржана је завршна трибина у оквиру пројекта „Може и другачије – без физичког кажњавања деце“. Пројекат је финансиран из фондова Европске уније, а носилац пројекта је неформална група „Помозимо родитељима“ чије су представнице и предавачи Милица Козић Лазић, психолог и психотерапеут под супервизијом, и Јована Лазовић, педагог.

Циљ трибине била је евалуација самог пројекта и представљање резултата истраживања. Пројекат је реализован на територији општине Краљево у мају, јуну и септембру ове године и подразумевао је низ радионица намењених првенствено родитељима, али и деци средњошколског узраста. Радионице су одржане у вртићу „Мала сирена“, предшколским установама „Ратарска капија“ и „Миломир“, основним школама „Бранко Радичевић“ у Витковцу и „Јован Цвијић“ у Сирчи, као и у краљевачкој Медицинској школи. Обрађене су теме емоционалног развоја детета, индивидуалних разлика у развоју, успешног постављања граница у родитељству, васпитних стилова и алтернативе у процесу васпитавања и последица физичког кажњавања деце.

Пре 25 година око 80% родитеља користило је физичку казну као једини вид васпитања, док данас то чини 67% родитеља. Студије, такође, показују да телесно кажњавање има велики утицај на ментално здравље деце и да касније у одрастању и сазревању може довести до анксиозности, депресије, ниског самопоштовања, емоционалне нестабилности и других поремећаја у понашању. Током радионичарског рада са родитељима представљене су алтернативне методе кажњавања које су много хуманије и ефикасније у кориговању непримереног дечјег понашања.

Организатори трибине су ЕУ за тебе, ЕУ ресурс за цивилно друштво у Србији, Београдска отворена школа, удружење „Светионик“, Ужички центар за права детета и НБ „Стефан Првовенчани“.

Текст: Ана Воштинић

Фотографије: Иван Спасојевић