У уторак, 8. октобра 2024. године, у оквиру Жичког сабора библитекара 2024, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” Краљево уприличено је свечано уручење Награде „Златно слово Дејана Вукићевића” и отварање награђене изложбе. Реч је о Награди која је установљена 2023. године и додељује се за најбољу изложбу у библиотечко-информационој делатности, која је реализована у нашој земљи у претходних годину дана.
На конкурс је пристигло седам пријава од којих је Комисија коју су чиниле др Драгана Милуновић, мр Гордана Ђилас, Оливера Недељковић, Наташа Антонијевић и Катарина Јаблановић, у најужи избор уврстила две – „80 година Малог принца” и „Кафка: без предака и потомака”. Већином гласова одлучено је да се Награда додели Вуки Јеремић, библиотекарки саветници у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић” у Београду за изложбу „Кафка: без предака и потомака”.
Председница Комисије за доделу награде, мр Гордана Ђилас, библиотекар саветник у библиотеци Матице српске, образложила је одлуку следећим речима:
„Током 2024. цео свет се сећа Франца Кафке. Бројни програми посвећени његовом делу сведоче да је Кафка наш савременик, и као такав разоткрива нашу егзистенцију у све изолованијем и дехуманизованом свету. Без читања Кафке, на шта ова изложба управо и упућује, били бисмо сиромашнији и свет би нам био неразумљивији. Изложба ’Кафка: без предака и потомака’, привлачи пажњу, пажљиво издвојеним цитатима из дела и њиховим сагласјем са визуелним садржајем изложбе.
Обиман каталог изложбе ’Кафка: без предака и потомака’ драгоцен је за све који за предмет проучавања имају овог писца, али и за оне који желе само да се информишу. Осим предговора садржи и хронологију живота и стваралаштва аутора у културно-историјском контексту, изабране одломке из дела и приложене радове о његовом стваралаштву, као и посебне мање одељке (писма, поетичке исказе, Кафкину библиографију на диску итд.).
Изложба је у смислу приређивања, дизајна, припреме каталога и поставке ауторски рад Вуке Јеремић. Она, по мишљењу Комисије, а надамо се и жељи оснивача Награде, подиже квалитет изложби које се приређују у библиотечко-информационој делатности у Србији. И у томе се сустижу и допуњују вредности и радни резултати којима нас је Дејан Вукићевић даровао, стално подижући лествицу, чиме ово признање умногоме премашује своју првобитну намену. Честитамо добитници!”
Лауреаткиња Вука Јеремић, у речима захвалности, истакла је: „Када ми је ваша директорка, уважана колегиница Спасојевић, послала писмо са вешћу да сам ја овогодишња добитница награде која је недавно установљена али јој име које носи даје озбиљан кредибилитет, у одговору сам навела да сам двоструко почаствована: пре свега јер ми се додељује награда са именом Дејана Вукићевића, нашег прерано преминулог колеге, који је за кратко време које му је дато остварио неупоредиво више него већина нас осталих који смо даровани дужим боравком на овоме свету. Осим тога, чини ми част састав жирија који је сигурно имао тежак задатак да међу подједнако вредним и занимљивим дометима одабере управо моју изложбу и осветли је овом наградом, истовремено скрећући пажњу на Универзитетску библиотеку ’Светозар Марковић’ – институцију у којој радим више од тридесет година и у којој је изложба о Францу Кафки постављена у септембру прошле године. Коначно, посебну част и задовољство ми предтставља околност да се све одвија под сводовима краљевачке Народне библиотеке ’Стефан Првовенчани’, која заузима значајно место у српском библиотекарству, постижући завидне резултате у свим сегмантима пословања, а по издаваштву јој заиста нема равне међу сродним установама.’
Награду које се састоји од златника и књиге др Дејана Вукићевића Non imprimatur: цензура у библиотекарству и издаваштву уручила је Чарна Вукићевић, док су поздравне речи упутили су помоћник градоначелника за културне манифестације, Милош Милишић, и в. д. директора краљевачке библиотеке, Данка Спасојевић.
Награђену изложбу заинтересовани суграђани моћи ће да погледају на трећем спрату Библиотеке.
Текст: Катарина Јаблановић
Фотографије: Иван Спасојевић