Вести

У уторак, 15. октобра, од 18 часова, у сали Српског књижевног друштва промовисан је зборник Горан, посвећен једном од највећих савремених српских писаца, академику Горану Петровићу. Реч је о збирци кратких прозних текстова различитог карактера – од уметничке приче, до есеја и мемоаристичких записа – које су по позиву написали и приложили аутори и ауторке из круга пријатеља и сарадника овога писца. На самом програму о Горану Петровићу и његовом књижевном делу су говорили Гојко Божовић, Даница Вукићевић, Вуле Журић и Дејан Алексић. Програм је водила уредница у издавачкој делатности Повеља, Ана Гвозденовић.

Као и свака комплексна стваралачка личност, Горан Петровић је повод за разговоре, тумачења и осврте са бројних становишта, те је и овом приликом било простора да се говори не само о значају његовог уметничког рада, већ и о његовој уредничкој иновативности, културном послеништву, узоритости у представљању наше литературе ван матичног језичког подручја…

Посебно је истакнута једна од темељних стваралачких интенција Горана Петровића: прича као градивни елемент нашег разумевања света и људског трајања. Тај однос према важности приче и причања, како су истакли учесници програма, могао се препознати и ван његове литературе – у свакодневним разговорима, преписци, у начину на који се опходио према људима из окружења. О књижевном језику и стилу Горана Петровића написане су читаве студије и бројни научни радови, при чему ваља закључити да су акрибичност и нарочита пажња према језику Горану били својствени и ван књижевности, у свакодневним, обичним контактима. Томе је био посвећен посебан сегмент разговора, уз истицање да је Горан такав начин схватања употребе говорне грађе супротстављао савременом тренду испошћености језика, који се све више своди на пуку комуникацију и размену простих информација.

Дакако, природа разговора на овом програму била је таква да се нису могли избећи сентиментални тон и евоцирања, будући да су учесници уједно били и Горанови пријатељи, сарадници и колеге.

Програм је закључен упознавањем публике с новоустановљеном наградом „Горан Петровић”. Ово књижевно признање биће бијенално додељивано за рукописну збирку кратке прозе, ствараоцима не старијим од 35 година. Оснивач награде је Народна библиотека „Стефан Првовенчани”, уз подршку Града Краљева, а награда подразумева објављивање награђеног рукописа, новчани износ и графику коју донира реномирани академски сликар Вељко Михаиловић. Циљ награде, како је поменуто, јесте да млади прозни писци у делу Горана Петровића пронађу подстицај за аутентично књижевно стварање.