Уторак, 5. новембар 2024. године, 11 часова
У уторак, 5. новембра 2024. године, у 11 часова, у краљевачкој библиотеци, у оквиру програма редовног стручног усавршавања библиотекара унутар мреже библиотека на подручју Рашког округа, биће реализован стручни семинар на тему „Ауторско право у библиотечко-информационој делатности: дигитализација и дела непознатог или недоступног нисиоца права ” ауторки др Татјане Брзуловић Станисављевић и др Драгане Столић, запослених у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић” у Београду. Овај стручни семинар је Народна библиотека Србије уврстила у ред акредитованих едукативних програма, а представља наставак ранијих тематски сродних курсева поменутих ауторки, које су се бавиле и темом повреде ауторских права и појмом плагијата. Отварање истакнутих тема и разрешавање недоумица у вези са носиоцима ауторских права је важно јер се у пракси дигитализације библиотечко-информационе грађе показало да многи процеси дигитализације нису довршени управо због ових неразрешених питања. Ауторке указују на начине превазилажења спорних ситуација у земљама Европске уније и региона, као и на најављене измене Закона које су од значаја за библиотечко-информациону делатност.
Уторак, 12. новамбар 2024. године, 19 часова
У уторак, 12. новембра 2024. године, у 19 часова, у краљевачкој библиотеци биће приређено представљање публикације „Вила са Чакора”, која у форми драматизованих записа говори о истинитом догађају, упамћеном под називом „чакорска трагедија”, а у којем је страдала деветнаестогодишња девојка Бранка Ђукић, одважна Васојевка, коју су на Чакору покушали да силују, а потом и убили албански младићи.
У разговору о књизи учествују Неда Ђукић Васојевић, ауторка, проф. др Славољуб Ђукић и др Вукашин Дедовић.
Понедељак, 18. новембар 2024. године, 19 часова
У понедељак, 18. новембра 2024. године, у 19 часова, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” Краљево, биће уприличено предавање на тему „Позориште у елизабетанско доба и језичка заоставштина Виљема Шекспира”, којим ће бити осветљено историјско раздобље окарактерисано као златна ера енглеске повести, као и бројне културне тековине тога периода. Биће речи о оснивању позоришта, као и Виљему Шекспиру, великану драмске књижевности и уметности уопште.
Говори мср Љиљана Костадиновић, професор енглеског језика и књижевности.
Петак, 22. новембар 2024. године, 13 часова
У петак, 22. новембра 2024. године, у 13 часова, на трећем спрату краљевачке библиотеке биће уприличено отварање изложбе са пратећим предавањем на тему „100 година националне ваздухопловне индустрије 1923–2023”. Реч је о изложби која је у Музеју ваздухопловства у Београду приређена поводом стогодишњице покретање ваздухопловне индустрије у нашој земљи, а аутори су кустоси Иван Вујић, Небојша Исаиловић и Немања Глишић. Поставком су приказани бројни предмети, документа и фотографије из богатог музејског фонда посредством којих је веродостојно представљен континуирани развој и веома богата и дуга традиција производње ваздухоплова на овим просторима.
У програму учествују Мики Миленковић, директор Музеја ваздухопловства, Немања Трифуновић, историчар, и аутори изложбе.
Понедељак, 25. новембар 2024. године, 13 часова
У понедељак, 25. новембра 2024. године, у 13 часова, у краљевачкој библиотеци, у оквиру едукативног програма насловљеног „Да ли се креативност може научити”, мастер клас графичког дизајна одржаће Славимир Стојановић Футро, дизајнер, илустратор и визуелни уметник чији су дизајнерски пројекти награђени са више од три стотине међународних признања. Студирао је на Академији примењених уметности у Београду, а потом и у ХДК Школи за дизајн и уметност на Универзитету у Гетеборгу, као и на ликовној академији у Љубљани. Овом приликом професор Стојановић ће са полазницима едукације поделити своје богато и разноврсно дизајнерско искуство, као и најзанимљивије појединости свог професионалног успона.