У оквиру пројекта за децу и младе под називом „ЕКОлогика“, у краљевачкој библиотеци је одржан едукативни програм „Климатске промене – о њима слушамо, а да ли их разумемо“. Програм је припремила и реализовала Нина Чегар, демонстраторка у настави на Географском факултету Универзитета у Београду.
Циљ програма био је да се млади људи упознају са научним чињеницама о климатским променама и размотре шта можемо учинити да смањимо њихов негативни утицај. Нина Чегар је детаљно набројала кључне факторе који доприносе глобалном загревању, као што су емисије гасова са ефектом стаклене баште, сеча шума, загађење и неправилна употреба ресурса. Програм је био прилагођен младима, уз јасне визуалне приказе и примере из свакодневног живота који су олакшали разумевање ове комплексне теме. Након предавања, уследио је разговор са учесницима, где су деца имала прилику да поставе питања и дискутују о томе како они сами могу допринети у борби против климатских промена. Водитељка је истакла неколико конкретних корака – од смањења потрошње енергије, рециклаже, садње дрвећа, па до промене животних навика.
Пројекат „ЕКОлогика“, који је започет овим предавањем а биће реализован у Библиотеци у наредном периоду, има за циљ да подстакне младе на размишљање о еколошким питањима и допринесе њиховом активнијем ангажовању у заштити животне средине. Програми попут овог играју кључну улогу у образовању омладине и развијању еколошке свести, што је од есенцијалног значаја за будућност наше планете.
Текст: Марија Симовић
Фотографије: Александар Димитријевић