У петак, 13. децембра, у сусрет Дану библиотекара, у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” уприличен је свечани програм под називом „Три деценије матичности краљевачке библиотеке”, с обзиром на чињеницу да је ове године навршена тридесета годишњица од када је задобила статус матичне установе за подручје Рашког округа, те се сматрало пригодним да се овај значајни јубилеј обележи у дану којим се афирмише библиотекарска професија. Програм је поздравним речима отворила Данка Спасојевић, в. д. директора Библиотеке. Уследила је њена сажета ретроспектива пословне године и најава неких од планова и циљева у наредном периоду. Уз израз захвалности колегама на уложеном знању и креативности на којима почива успех и препознатљив квалитет и разноврсност делатности краљевачке библиотеке, Данка Спасојевић је истакла и изузетну подршку Града Краљева као оснивача и финансијера Библиотеке. У наставку програма присутнима се обратио Милош Милишић, помоћник градоначелника за културне манифестације, истакавши да би краљевачка библиотека и њени запослени резултатима које постижу били за понос и далеко већој средини него што је Краљево, као и да ће књига, у изазовном времену примата дигиталних технологија, опстати управо захваљујући библиотекарима. Свечаном тону програма господин Милишић је допринео казивањем стихова своје песме „Палата” посвећене књижевнику Горану Петровићу, чији је прерани одлазак почетком године дубоко потресао културну јавност. Средишњи део програма био је посвећен отварању изложбе „Три деценије матичности краљевачке библиотеке” ауторки Наташе Антонијевић и Данке Спасојевић. Уз изложбу је штампан и веома садржајан пратећи каталог који је, као и изложбу, графички уредила Јелена Крунић Славковић. О поставци која хронолошки прати развој матичне делатности библиотеке, најпре на општинском, а потом и на окружном нивоу, говорила је проф. др Добрила Бегенишић, начелница Матичног одељења Народне библиотеке Србије. Колегиница Бегенишић је истакла да ова изложба представља вредан прилог историји библиотекарства у нашој земљи и успостављању матичних функција, а потом и мреже библиотека на територији Рашког округа.
У завршници програма додељена су признања и симболични поклони у виду књига сарадницима који су посебно допринели успешном раду Библиотеке у години на измаку, затим најприљежнијим читаоцима у различитим категоријама, док је за најбољег библиотекара Рашког округа проглашена Мирјана Ђурашевић, виши књижничар у Народној библиотеци „Др Душан Радић” Врњачка Бања, и то за зналачки успостављену хармонију стручног и креативног рада и изузетан допринос на оба поља.
Истакнута је успешна сарадња са Клубом за Унеско Гимназије Краљево, чијим радом координирају професори Дејан Минић и Марија Брковић, затим Предшколском установом „Олга Јовичић Рита” Краљево, Центром за локалне услуге, протојерејом ставрофором Љубинком Костићем који дуги низ година даје драгоцени допринос културној делатности Библиотеке, затим Владаном Маринковићем који идејно потпомаже уређење културно-образовних програма, Јованом Антонићем који графички припрема за штампу „Повељина” издања, као и са Маријаном Сеизовић и Јасном Савић, професоркама разредне наставе у Основној школи „Драган Маринковић” Адрани.
Међу награђеним корисницима су Стефан Миловановић, најмлађи најактивнији корисник Дечјег одељења, Стефана Јемини најактивнија корисница Дечјег одељења, Петар Милојевић, најстарији најактивнији корисник Позајмног одељења за одрасле, Ана Маринковић Милосављевић, најактивнија корисница Позајмног одељења, Андријана Бериша, најактивнија корисница Одељења за стручну литературу, Јордан Бошковић, најактивнији корисник Одељења периодике, док су најактивнији корисници огранка у Матарушкој Бањи Уна Буздум и Милица Ердоглија, а огранка у Ратини Љубица Раичевић и Василије Петровић.
Аутор текста Данка Спасојевић
Аутор фотографија Иван Спасојевић