Вести

У уторак, 25. 2. 2025, посетиоци наше библиотеке имали су прилику да присуствују пројекцији изузетног документарно-играног филма Свети Јаков Тумански, редитеља Бошка Милосављевића.

Филм доноси фасцинантну животну причу Преподобног Јакова Туманског (у свету Радоја Арсовића), духовног великана чији је пут од интелектуалца, дипломате до монаха и светитеља оставио неизбрисив траг у српској духовној историји.

Рођен у селу Кушићи код Ивањице 1894. године, Радоја стиче формално образовање у Француској, где је постигао изузетан академски успех стекавши докторат из филозофије на престижној Сорбони и, према неким изворима, из права у Монпељеу. Након успешне каријере у дипломатској служби Краљевине Југославије, он доживљава духовни преокрет после судбоносног сусрета са Светим Владиком Николајем у Жичи тридесетих година прошлог века.

Кроз вешто режиране сцене, гледаоци су могли да прате Радојево одрицање од световног живота, његово монашење и потоњи подвижнички живот. Посебно упечатљиво приказан је период који је провео најпре као искушеник, а затим као монах Јаков у манастиру Жича, као и његова духовна мисија ка манастиру Тумане, где је, по својој жељи, сахрањен.

Како је редитељ нагласио, филм Свети Јаков Тумански посвећен је песнику Владимиру Јагличићу, иначе лауреату престижне награде Жичка хрисовуља за 2019. годину, коју управо наша установа додељује у оквиру традиционалне манифестације Жички духовни сабор Преображење.

Значајан део филмских сцена снимљен је на аутентичној локацији, у порти манастира Жича, уз несебичну подршку и гостопримство тамошњег сестринства.

Изузетан уметнички квалитет филма резултат је преданог рада талентоване екипе професионалаца – директора фотографије Душана Петковића, монтажера Горана Мијића и Александра Стојанова, док је главну улогу с великом посвећеношћу и уверљивошћу оживео талентовани Стефан Гавриловић.

Редитељ Бошко Милосављевић, рођен 1977. године у Београду, представља једну од истакнутих фигура српске културне сцене, остварујући се као филмски стваралац, предавач и књижевник. Након завршених студија српске књижевности и језика на Филолошком факултету у Београду, своју богату каријеру градио је најпре кроз рад на телевизији Браћа Карић и учешће у изради многобројних емисија, да би касније основао свој ЛХС студио.

Милосављевићев импресивни филмски опус обухвата једанаест документарних остварења која осветљавају значајне личности и догађаје из наше историје и културе: Били једном Калмици у Београду, Јего благородије барон Врангел, Арсен Карађорђевић, Маестро, Траговима сведока, Шајтинац и три приче, Сеобе се настављају вечно, Учитељ из Дримкола, Колевка, Доброчинитељ и Наш доктор, а писац. Осим бављења режијом, одржао је и преко стотину предавања о књижевности и филму како у Србији тако и као гостујући предавач на престижним универзитетима широм света – Универзитет Етвеш Лоранд у Будимпешти, Темишвар, Јоханесбург, Преторија, Сан Дијего, Москва, Скопље… Неколико година био је уредник у издавачкој кући Бернар. Аутор је романа Посланице са Брда.

Након пројекције, редитељ Милосављевић говорио је о идеји за настанак овог филма, изазовима снимања на историјским локацијама и инспиративној сарадњи са филмском екипом. Посебно је истакнут духовни значај лика и дела Светог Јакова Туманског за савремено српско друштво и очување наших културних и духовних вредности.

Аутор текста: Ана Воштинић